Uroczyste pożegnanie gimnazjum i zakończenie działalności zespołu szkół
Koleje losu nie mają biletów powrotnych…
19 czerwca 2019 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Borku Wlkp. odbyło się uroczyste pożegnanie Gimnazjum w Borku Wlkp. i symboliczne zakończenie działalności Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Borku Wlkp.
Na uroczystość przybyli zaproszeni przez Dyrektora Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Borku Wlkp. goście, współpracujący przez 20 lat istnienia ze szkołą, oraz nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi z lat 1999-2019, emeryci, rodzice i ostatni absolwenci Gimnazjum w Borku Wlkp. Zebrani uczcili minutą ciszy zmarłego pracownika szkoły, śp. Pana Bronisława Pawlaka – kierownika szkolenia praktycznego i specjalistę do spraw bhp.
Dyrektor zespołu szkół, Pani Elżbieta Figielek, serdecznie podziękowała gościom za życzliwość okazywaną przez lata, przyjazną atmosferę współpracy, wspieranie w licznych działaniach oraz nieocenioną pomoc w organizacji przedsięwzięć edukacyjnych realizowanych w Zespole Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Borku Wielkopolskim, wręczając Burmistrzowi Borku Wlkp., Panu Markowi Rożkowi, podziękowania i okolicznościową pamiątkę. Takie same podziękowania nauczyciele przekazali wszystkim gościom.
Emocjonalne i pełne wzruszeń było wystąpienie Pani Elżbiety Figielek, którego fragment cytujemy:
„1999-2019. To dla nas, nauczycieli gimnazjum, bo chyba jednak tak byliśmy identyfikowani na boreckim rynku edukacyjnym, piękny etap. Od pierwszego dnia września 1999 roku był to czas pełen wyzwań i rodzącej się nadziei, bo ta zawsze towarzyszy temu, co nowe. Dlatego też pracowaliśmy ze zdwojoną energią, budowaliśmy przecież nowy dom, w którym nic nie miało jeszcze swojego miejsca, w którym nie obowiązywały jeszcze żadne reguły i nie istniała tradycja. Lata mijały, a my nawet nie zauważyliśmy, jak wszystkiego wokół nas przybywało. I tylko przeglądane czasem karty kronik szkolnych czy serfowanie po stronie internetowej przypominało nam, ile tego było… Nie sposób przedstawić tych wielu wydarzeń w jednej chwili…
Było ich wiele, przez lata zatrudnialiśmy w naszej szkole ponad stu nauczycieli, ale o jednym z nich szczególnie chciałabym dzisiaj powiedzieć kilka dobrych słów. To dyrektor Krzysztof Baska tworzył ze swoją ekipą historię gimnazjum, a później zespołu szkół. Nadał temu wszystkiemu kształt i wypracował rangę. (…) Dyrektor był pasjonatem wszystkiego, co robił, wszystkiego, co mówił, zaryzykuję nawet, że wszystkiego, o czym myślał. Miał w sobie pewien rodzaj charyzmy, który sprawiał, że nauczyciele i uczniowie trochę może się go bali, ale wiedzieli, że ostatecznie zawsze mogą liczyć na serdeczność z jego strony. Tak było do roku 2015. Przejęta przeze mnie, niestety w smutnych okolicznościach, pałeczka, po kilkunastu latach bycia wicedyrektorem, była nie lada wyzwaniem. To nie była łatwa kadencja, bo za plecami już czaiła się reforma oświaty, ale dużo mnie nauczyła. Przede wszystkim przekonałam się, że można lecieć z podciętym skrzydłem i wylądować bezpiecznie. Udało się, dzięki wsparciu organu prowadzącego, nie odczuć boleśnie skutków reformy. Dziś, jak Państwo widzicie, ostatni absolwenci kończą naukę w boreckim gimnazjum, a wszyscy nauczyciele, administracja i obsługa mają pracę. Budynek z ponadstuletnią historią, ten pomarańczowy – tak go przecież rozpoznawaliśmy, od przyszłego roku szkolnego nadal będzie tętnił uczniowskim gwarem. To nasz wspólny sukces.”
Po minionych dwudziestu latach pracy dyrektor zespołu szkół podziękowała za pracę tym, którzy historię szkoły tworzyli. Pożegnała i wręczyła Nagrodę Dyrektora Szkoły odchodzącej na emeryturę Pani Aleksandrze Gawrońskiej, pełniącej funkcję sekretarza szkoły oraz złożyła gratulacje nagrodzonym nauczycielom: Pani Annie Majewskiej, Pani Marii Kaźmierczak, Pani Monice Kurzawie, Pani Mirosławie Paździerskiej, Panu Arturowi Paździerskiemu, Pani Agnieszce Szymurze, Pani Renacie Talarskiej.
Nagrodę Dyrektora Szkoły oraz upominki przygotowane przez koleżanki i kolegów z pracy otrzymali również pracownicy administracji i obsługi: Pani Elżbieta Banaszak, Pani Wioletta Szymańska, Pani Maria Wawrzyniak, Pani Wanda Szymczak, Pani Bogusława Kozłowska i Pan Paweł Kuliński. Podziękowania za współpracę trafiły także do Pani Mai Półtoraczyk i Pani Marty Szymczak.
W historycznej dla boreckiego rynku edukacyjnego chwili przedstawiona została statystyka Gimnazjum w Borku Wlkp., do księgi którego wpisanych zostało 1713 uczniów. W pierwszym roczniku 1999/2000 było 135 gimnazjalistów, w drugim 263, w trzecim 408. Rok szkolny 2002/2003 w utworzonym zespole szkół zaczynało 450 uczniów. W najliczniejszym, 2007/2008 roku, było to 517 uczniów i słuchaczy, w sumie 7202. Zespół szkół kończy działalność z liczbą 121 uczniów, 20 nauczycieli i 8 pracowników administracji i obsługi.
Najwyższą średnią osiągnęła i tytuł Prymusa Roku oraz statuetkę Złotej Sowy otrzymała Karina Krause ze średnią 5,89. Na drugim miejscu uplasowała się Marianna Szczepaniak (5,83). Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Walkowiak (5,78).
Tytuł Absolwenta Roku za najwyższą średnią arytmetyczną wyników uzyskanych z pięciu zakresów egzaminu zdobył Dawid Świdurski, który podobnie jak Krzysztof Wojtkowiak osiągnął również 100% wynik na egzaminie gimnazjalnym z języka angielskiego (poziom podstawowy).
Na zakończenie swojego wystąpienia Pani Dyrektor powiedziała: „Kiedy coś się kończy, towarzyszy temu smutek, żal, nawet płacz… Ale przecież chwilę później zaczyna się coś nowego, co daje wiele możliwości, co pozwala na nowo wykorzystać swój potencjał, co sprawia, że rodzi się nadzieja. Nigdy nie myślałam, że te słowa na uroczystości zakończenia roku szkolnego będę kierować nie tylko do uczniów, ale również do wszystkich pracowników szkoły. Drodzy Nauczyciele, Pracownicy Administracji i Obsługi! Było na piątkę z plusem, teraz będzie może inaczej, ale przecież nie gorzej, najważniejsze, że wylądowaliśmy bezpiecznie. Dziś gasimy światło i zamykamy drzwi, lecz jutro znowu je przed nami otworzy, dlatego chciałabym teraz przekazać ten symboliczny klucz do budynku na ulicy Dworcowej 58 Dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku Wlkp., Panu Władysławowi Hałasowi.”, podziękowała wszystkim za dobrą współpracę, stwierdzając, że bycie wicedyrektorem i dyrektorem Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Borku Wlkp. było dla niej zaszczytem.
W dalszej części uroczystości zaproszeni gości składali gratulacje i podziękowania, głos zabrał Burmistrz Borku Wlkp. Pan Marek Rożek oraz Wicestarosta Powiatu Gostyńskiego Pan Janusz Sikora. Z kolei zebrani obejrzeli prezentację przypominającą 20 – letnią historię szkoły. Następnie wychowawcy klas wręczyli świadectwa i nagrody absolwentom gimnazjum. Na zakończenie w części artystycznej uczniowie wystąpili z programem „Cała naprzód”. [E.F.]
|